Як убезпечитись під час пандемії

Панікуєте через COVID-19? Тривога наростає щодня паралельно із тим, як все більше ваших близьких та знайомих інфікуються вірусом. Страх поєднується із невпевненістю у завтрашньому дні. Тому якщо ви починаєте хвилюватися й безперестанно думаєте про COVID-19, ви не самотні і це нормально.

Але можливо вас заспокоїть те, що коронавірус — лише один з різновидів респіраторної вірусної інфекції, а лікарі знають, як лікувати респіраторні захворювання.

Важливо розуміти, що лікування вірусних респіраторних захворювань не є чимось новим у медицині. Керівні принципи є, і вони оновлюються в процесі надходження нової інформації. Протягом останнього року пандемії протоколи лікування вдосконалилися та лікарі покращили свої навички у лікуванні пацієнтів з COVID-19.

Тому залиште лікування фахівцям. Що ви дійсно можете й повинні зробити — захистити себе й оточуючих від інфікування. А якщо маєте симптоми захворювання, то йти до сімейного лікаря, а не займатися самолікуванням.

Захист від інфікування COVID-19 такий самий, як і від інших респіраторних інфекцій:

  • носіть маску або респіратор у громадських місцях, уникайте скупчення людей та дотримуйтеся фізичної дистанції,
  • регулярно мийте руки або використовуйте антисептик, якщо у вас немає доступу до мила,
  • обробляйте антисептиком поверхні, до яких часто торкаєтеся (ручки дверей, поверхні столів тощо),
  • якщо ви кашляєте або чхаєте, робіть це у згин ліктя,
  • не торкайтеся обличчя, адже один зі шляхів інфікування саме через слизові оболонки,
  • залишайтеся вдома, якщо маєте симптоми хвороби, та зв’язуйтеся зі своїм сімейним лікарем.

Тиск епідеміологічної ситуації на людей та велика кількість обмежень разом із новинами про поширення вірусу попри усе може негативно впливати на наш емоційний стан та психічне здоров’я загалом. Страх, переживання та стрес — нормальна та зрозуміла реакція.

Ми не можемо займатися тим, до чого ми звикли, і не знаємо, коли життя повернеться до “докарантинного”. Невизначеність і неможливість контролювати та планувати своє ж власне життя крокують поруч із пандемією та карантинними обмеженнями.

Це все може призвести до розладів сну, проблем із концентрацією, депресивного та тривожного розладів, панічних атак, страху людей, які мають симптоми хвороби. У людини може розвиватися підвищена чутливість до свого самопочуття та як наслідок стурбованість власним здоров’ям та іпохондричний розлад.

Якщо ви відчуваєте, що почуваєтеся зле, поговоріть про це із близькою людиною або фахівцем з психічного здоров’я. Це нормально — почуватися не в тонусі, пам’ятайте про це. Важливо вчасно звернутися по допомогу. А поки поради як зменшити стрес та полегшити паніку:

— Зосередьтеся на тому, що ви можете контролювати. У час коли наші плани руйнуються через карантинні обмеження і ми не можемо спланувати ані нашу відпустку, ані вихідні, важливо залишатися при чомусь стабільному.

Ваші маленькі ритуали, яких ви можете дотримуватися в умовах карантину, дають вам відчуття контролю над власним життям і зменшують тривожність. Це можуть бути спільні сніданки, прогулянки з близькими, перегляд фільмів тощо.

— Тримайте руку на пульсі новин, але без одержимих перевірок. Важливо розуміти яка епідеміологічна ситуація в країні, щоб знати як поводитися і чого очікувати. Та намагайтеся не перевіряти новини щогодини — це підвищить панічні настрої і відчуття страху за власне здоров’я та здоров’я близьких.

— Харчуйтеся регулярно і правильно. Збалансована їжа, багата вітамінами й мікроелементами, може зміцнити ваш організм та допомогти йому протистояти вірусу.

Також правильне харчування позитивно впливає на ваше психічне здоров’я, адже від спожитої їжі залежить те, як працює наш мозок, як у ньому утворюються нейромедіатори, за допомогою яких нейрони «спілкуються» між собою, та як працює наша імунна система.

— Дотримуйтеся режиму сну. Така щоденна процедура як сон здається настільки невибагливою і тривіальною, що дуже легко забути про її важливість для людини. Повноцінний сон має тривати 7-8 годин. Поки людина спить, у неї відновлюється імунітет, здійснюється синтез гормонів (мелатонін виробляється вночі, а кортизол вранці) та виводяться токсини з організму.

— Майте регулярну фізичну активність. Спорт допомагає впоратися зі стресом, тривогою та панічними настроями, адже під час фізичного навантаження виділяється ендорфін. Також спорт відволікає від нав’язливих негативних думок і допомагає зосередитися на будь-чому іншому.

— Залишайтеся на зв’язку з близькими. Неважливо як близько або далеко знаходяться ваші близькі та як часто ви з ними спілкуєтеся, намагайтеся підтримувати з ними зв’язок. Також якщо ви почуваєтеся самотньо, не соромтеся зателефонувати другу або запросити його на зустріч.

— Допомагайте іншим. Добрі справи, волонтерство та допомога іншим робить людину щасливою. Ми самі можемо почуватися краще, якщо зробимо якусь хорошу справу.

Пам’ятайте, що це нормально — відчувати занепокоєння і паніку, коли світ навколо вас нестабільний. Зверніться до фахівця з психічного здоров’я або поговоріть про ваші переживання із близькою людиною, адже і просити про допомогу також нормально.

Поділитися: